تماس با ما

دستگاه فلزیاب | فلزیاب تصویری | طلایاب |فلزیاب تصویری اصل | فلزیاب بهتر

قلعه قمچقای کردستان یا دژ قمچقای (دره شاهان) متعلق به هزاره سوم

خانه » اطلاعات عمومی در مورد فلزیاب ها و چرایی انتشار آن » قلعه قمچقای کردستان یا دژ قمچقای (دره شاهان) متعلق به هزاره سوم

قلعه قمچقای کردستان  یا دژ قمچقای (دره شاهان) متعلق به هزاره سوم (قبل از میلاد) و هزاره اول (پیش از میلاد) است. این دژ در شهرستان بیجار استان کردستان و روستای قمچقای واقع شده و در تاریخ چهارم آبان سال شصت و پنج با شماره ثبت ۱۷۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. قلعه قمچقای کردستان در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شهرستان بیجار و یک کیلومتری شمال روستای به نامقم چقا و داخل منطقه حفاظت‌شده بیجار قرار دارد. به نظر کارشناسان، کتیبه موجود در دژ تاریخی قمچقای بیجار با نقش هیروگلیف و به خط هراتیک، جزو قدیمی‌ترین سنگ‌ نبشته‌های نیمه تصویری ایران به حساب می آید و کتیبه آن با خط میخی سومری قابل مقایسه است.

قلعه قمچقای کردستان

قلعه قمچقای کردستان ممکن است متعلق به سومریان باشد.

ارتفاع دیواره‌های قلعه قمچقای کردستان به دویست متر می‌رسد و تنها راه ارتباطی دژ با خارج، گذرگاه باریکی است که ساخته و پرداخته دست ساکنان قلعه است که یک نفر به سختی می‌تواند از آن عبور کند. وسعت دژ بیش از ۵۰۰۰ متر چهار گوش است دارای مخازن متعدد آب است که در سنگ کنده شده و پناهگاه زیرزمینی آن با عمق ۴۱ پله به صورت تونلی از سنگ کنده شده و به زیر دژ ختم می‌شود. از دژ بزرگ قمچقای در دوران پارت‌ها و شاهنشاهی ساسانی نیز استفاده شده که هم‌زمان با محاصره آتشکده آذرگشسپ در تخت سلیمان (۱۰۰ کیلومتری شمال همین دژ) به وسیله هراکیلوس امپراتور روم شرقی، موجبات تخریب آن فراهم شده‌است. این دژ از نظر قدمت بسیار بااهمیت است و در برهه‌های گوناگون مورد استفاده اقوام مختلفی واقع شده‌است؛ بنابراین دژ قمچقای یکی از دژهای با ارزش و تاریخی شناخته شده ایران است. بعضی احتمال می‌دهند که جام مارلینگ در آنجا دفن شده است.

قلعه قمچقای کردستان

قدمت کتیبه قم‌چقای از الواح سومری نیز قدیمی تر و مربوط به هزاره چهارم هجری قمری است و با توجه به در نظر گرفتن این موضوع که سومریان اولین قومی بودند که خط را اختراع کردند به نظر میرسد قم چقای و کتیبه آن متعلق به سومریان باشد.

بهترین ردیاب .

بهترین جی پی آر.

بهترین فلزیاب.

بهترین فلزیاب پالسی.

بهترین دستگاه تصویری سه بعدی.

مناسب ترین دستگاه تصویری .

جدیدترین دستگاه تصویری سه بعدی.

بهترین تونل یاب .

 

گنج یاب