تماس با ما

دستگاه فلزیاب | فلزیاب تصویری | طلایاب |فلزیاب تصویری اصل | فلزیاب بهتر

جی پی اس (GPS) چیست؟ سیستم موقعیت یاب جهانی

خانه » اطلاعات عمومی در مورد فلزیاب ها و چرایی انتشار آن » جی پی اس (GPS) چیست؟ سیستم موقعیت یاب جهانی

جی پی اس (GPS) چیست؟ سیستم موقعیت یاب جهانی ( Global Positioning System )  سیستم موقعیت یاب با استفاده از ماهواره های مرجع می باشد. اولین ماهواره جی پی اس در سال ۱۹۷۸ توسطآمریکایی ها در مدار زمین قرار گرفت و در سال های بعد تعداد این ماهواره ها به ۲۴ عدد رسیده و به تدریج نیز افزایش یافته است. به مجموع ماهواره های موقعیت یاب  NAVSTAR نیز گفته می شود. این سیستم در ابتدا توسط ایالات متحده آمریکا برای مقاصد نظامی طراحی و ساخته شد و ماهواره هایمکان یاب در مدار زمین قرار گرفتند ولی در سال ۱۹۸۰به دنبال سقوط هواپیمای نظامی آمریکا در روسیه بر فاش شد و از آن زمان استفاده از آن برای عموم آزاد شد.سیستمهای مکان یابی دیگری نیز وجود دارند که هیچ کدام دقت موقعیت یاب آمریکایی را ندارند و در تمام شب و روز و در هر شرایطی قابل استفاده هستند.

جی پی اس (GPS) چیست؟

 جی پی اس چیست و چگونه کار می کند؟

گیرنده جی پی اس یا ردیاب جی پی اس، بوسیله ارتباط با تعدادی از ماهواره های NAVSTAR، می تواندفاصله شما را تا ماهواره های مرجع تعیین نمایندو موقعیت دقیق فرد را مشخص نمایند.در واقع اساس کار این سیستم، ارسال سیگنال‌ های رادیویی با فرکانس بالا و به طور مداوم است که زمان و مکان ماهواره را نسبت به زمین مشخص می‌‌کند و یک گیرنده جی پی اس روی زمین، با گرفتن این دیتا از چند ماهواره، آن‌ها را پردازش می‌‌کند و موقعیت فرد را در هر جای زمین، در هر ساعتی از شبانه روز و در هر وضعیت آب و هوایی مشخص می نماید.

با اندازه گیری های چندگانه، گیرنده جی پی اس به محاسبه سرعت، مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا)، فاصله فرد تا مقصد، زمان لوکال و غیره می‌‌پردازد و آن را در اختیار فرد قرار می‌‌دهد. به طور همزمان ۸ ماهواره تمام نقاط مورد نظر را پوشش می دهند.ماهواره های سیستم جی پی اس، در مدارهای دقیق هر روز ۲ بار به دور زمین می چرخند و اطلاعاتی را به زمین میفرستند.

رسیورهای جی پی اس اطلاعات دریافتی را دریافت کرده و با انجام محاسبات دقیق هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می‌کنند. گیرنده زمان ارسال سیگنال از ماهواره را با زمان دریافت آن مقایسه می‌‌کند. اختلاف این دو زمان، فاصله گیرنده از ماهواره را مشخص میکند. این عمل را با داده‌های دریافتی از چند ماهواره دیگر تکرار می‌کند و بدین ترتیب محل دقیق گیرنده را با تقریب ناچیز معین می کند.در واقع می توان گفت که مبنای کار جی پی اس  استفاده از ماهواره به عنوان مرجعی جهت یافتن موقعیت در هر نقطه از زمین است.

جی پی اس (GPS) چیست؟

جی پی اس سیستم تعیین موقعیت جهانی است.

در سالهای اخیر در بسیاری از موارد این سوال برای بسیاری از کاوشگران مطرح شده است آیا دستگاههای که جی پی اس دارند می توانند خطرناک باشند و مکان شما را به مکان خاصی مخابره نمایند؟ در واقع با توجه به توضیحات ارایه شده جواب منفی است و به جز شما هیج فرد یا شخص دیگری قادر به استفاده از اطلاعات دریافتی نیست .در واقع جی پی اس فقط سیستمی گیرنده است نه فرستنده .جی پی اس ها قادرند موقعیت شما را برای شما ارسال نمیاند.هیچ فرد و سازمانی امکان استفاده از داده های دریافتی را ندارد.

جی پی اس (GPS) چیست؟

  • جی پی اس (GPS) چیست؟ سوال تقریبا بی جواب است.
  • موقعیت یاب جهانی است.
  • تعیین مکان در روی زمین با دقت بالا.
  • همزمان ۲۴ ماهواره زمین را پوشش میدهند.
  • همزمان ۸ ماهواره نقاط خاصی را پوشش می دهند
  • دقت این سیستم بسیار بالا است
  • سیستمهای پیشرفته از جی پی اس استفاده می نمایند.

بهترین جی پی آر

مناسب ترین جی پی آر

بهترین اسکنر سه بعدی

ارزان ترین اسکنر سه بعدی

جدیدترین اسکنر سه بعدی

بهترین طلا یاب

قدیمی ترین شرکت سازنده اسکنر

ردیاب خوراکی

ردیاب فرکانسی

ردیاب خوراکی فرکانسی

بهترین تونل یاب

گنج یاب