تماس با ما

دستگاه فلزیاب | فلزیاب تصویری | طلایاب |فلزیاب تصویری اصل | فلزیاب بهتر

عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس بشدت کاهش می یابد

خانه » سیستمهای جی پی آر » عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس بشدت کاهش می یابد

عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس بشدت افت می کند ابتدا بهتر است در مورد خاک رس توضیحی ارایه شود.خاک رس خاکی است نرمال و  مواد آن دانه ریز وبیشتر از کانی های متبلور بنام کانی های رسی و آلومینوسیلیکات ها درست شده است. بسیاری از خاک های رس با جذب آب شکل پذیرترند ولی برخی از خاک های رس مانند هالویژیت و رس فلنیت دار این خاصیت را ندارند. از نظر دانه بندی بزرگترین اندازه دانه های رس دارای اندازه و سایز های مختلفی هستند.

برخی از خاک شناسان ذرات ریز ۲ میکرون را رس تعریف می نمایند. وجود اکسید و هیدراکسید آهن در خاک رس امکان نفوذ در آن توسط دستگاههای جی پی آر را به کمتر از دو متر کاهش خواهد داد .بیشتر تومولوس ها و تپه های باستانی از خاک رس تشکیل شده اند بجز کی اس ۷۰۰ هیچ دستگاهی قادر به نفوذ در خاک رس نیست دلیلش این است که کی اس ۷۰۰ از تکنولوژی FMCW استفاده مینماید و سایر جی پی آرها از تکنولوژی الکترومگنتیک استفاده می نمایند.

عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس بشدت افت می کند.

عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس

خاک رس اگر با مقدار معینی از آب ترکیب شود خاصیت خمیری و بتونه شکل به خود میگیرد.ماده اصلی تشکیل دهنده خاک سنگهای هستند که فرسوده شده و به قطعات ریزی تری تبدیل میشوند خاک های رس را در مسیر آبهای روان و مکان سکون آب های روان میتوان یافت این خاک دارای خاصیت فشردگی بسیار بالایی است که جی پی آرهای موجود در بازار قادر به نفوذ در این خاک ها نیستند.

ماهیت و عناصر خاک رُس بستگی کامل به جنس سنگ مادر و طول مسیر حمل شده، شرایط اقلیمی و توپوگرافی منطقه بستگی دارد.برخی از ناخالصی های موجود در خاک رس مانند : هماتیت و لیمونیت به خاک رنگ قرمز یا قهوه ای روشن و زرد می دهند و مواد آلی موجود رنگ خاک را به خاکستری تبدیل می کند. مانند برخی از نواحی گیلان و مازندران و کردستان که به آن گل سیاه گفته می شود.عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس کمتر از ۲۰۰ سانتی متر است.

محدودیت عمق جی پی آرها

عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس

عمق نفوذ اغلب جی پی آرهای مطرح مانند محصولات شرکت جی اس اس آی و سایر شرکت های درجه یک اروپای و آمریکایی می تواند با توجه به نوع آنتن استفاده شده تا ۲۰۰ متر هم متغییر باشد اما هیچ کدام از این سیستمها به دلیل استفاده از تکنولوژی الکترومغناطیس قادر به نفوذ در خاکهای رس نیستند فشردگی بالایی خاک های رس باعث عدم نفوذ پذیری توسط سیگنالهای منتشره از سیستمهای جی پی آر است.تنها سیستمی که می تواند در خاک های رس بدون مشکل نفوذ کند کی اس ۷۰۰ است.از نظر علمی عمق نفوذ جی پی آرها در خاک رس کم است.

محدودیت عمق جی پی آر ها

جی پی آر کی اس ۷۰۰

جی پی آر فایندار

جی پی آر اس آی آر ۴۰۰۰

جی پی آر نمفیس

جی پی آر پروفایلر

جی پی آر زوند

جی پی آر پلاگین

شرکت او کی ام

بهترین اسکنر سه بعدی

مناسب ترین اسکنر سه بعدی

جدیدترین اسکنر سه بعدی

گنج یاب