تماس با ما

دستگاه فلزیاب | فلزیاب تصویری | طلایاب |فلزیاب تصویری اصل | فلزیاب بهتر

مکان های یافتن گنج عبارتند از تپه ها و تومولوسها و قلعه های باستانی

خانه » اطلاعات عمومی در مورد فلزیاب ها و چرایی انتشار آن » مکان های یافتن گنج عبارتند از تپه ها و تومولوسها و قلعه های باستانی

مکان های یافتن گنج یکی از سوالاتی است که تقریبا به ذهن اغلب کاوشگران خطور می کند و همیشه در صدد یافتن جوابی برای آن هستند. در تاریخ پر فراز و نشیب فلات ایران گنجهای زیادی از زیر خروارها خاک سر بر آورده اند و هنوز مکانها و گنج های زیادی هستند که ممکن است روزی رازی جدید را برملا سازند مانندغار کلمانکره های زیادی هنوز هستند که سر به مهر مانده اند.

مکان های یافتن گنج

مکان های یافتن گنج :

 • مکان های یافتن گنج شامل مکانهای مختلفی می شود.
 • غارها از قدیمی ترین مکانها برای مخفی کردن گنج بوده اند.
 • تپه ها  و تومولوس ها از مکانهای با ارزش هستند.
 • جز قبرستانهای شاهی سایر قبرستانها خیلی با ارزش نیستند.
 • چشمه های قدیمی می توانند مکان مناسبی برای کاوش باشند.
 • درختان تنومند و تک درختها می توانند مکان مناسبی برای کاوش باشند.
 • رودخانه ها محل شکل گیری تمدنهای بزرگ هستند.
 • مکان های یافتن گنج عبارتند از سایت های باستانی و تپه ها.
 • این مکانها را میتوان با ردیاب ها یافت.

اساسا اهداف مورد نظر ما از دو حال خارج نیستند که عبارتند از :

 1. اشیا با اززشی که بنا به هر دلیلی گم شده اند و صاحب یا مالک آن شی یا اشیا قادر به یافتن شی مورد نظرش نیست.
 2. اشیا ممکن است عمدا از دید افراد نا معتمد مخفی یا دفن شده اند.

در مورد اول ممکن است فرد شی باارزشی را در شرایطی گم کرده باشد که این اتفاق برای بیشتر افراد پیش می آید و بنا به هر دلیلی موفق به یافتن آن نشود. درصد بالایی از این اشیا از نظر عمق کمتر از یک متر در زیر خاک مدفون شده اند که این قبیل اشیا را می توان با فلزیاب های معمولی یافت در این شرایط با توجه به محدودیت فلزیاب در کاوش مناطق وسیع وجود ردیاب خوب می تواند در یافتن اهداف احتمالی موثر باشد.گاها اشیا بسیار نفیسی را در مکانهای می توان یافت که هیچ اثری از زندگی یا سازه های باستانی نیست و برای یافتن چنین اشیای شهر های باستانی و مخروبه قدیمی مکان بسیار مناسبی هستند.

مکان های یافتن گنج

در مورد دوم می توان اهداف مدفون را به چند دسته تقسیم نمود.

 1. اشیا دفن شده در قبر ها که بنا به سنتها و اعتقادات مذهبی می تواند مختلف و متفاوت باشد عموما چنین اشیای از نظر قیمتی خیلی با ارزش نیستند به جز مکانهای که مقبره های سلطنتی در آن قرار دارد مانند تپه مارلیک… در قبرستانهای معمولی کمتر می توان اشیا قیمتی و با ارزش را یافت .بهترین قبرها از نظر اشیا با ارزش قبرهای پادشاهی یا سلطنتی است.
 2. در دورهای مختلف با توجه به نبود امنیت افراد متمول برای محافظت از دارای های منقول خود آنها را در مکانهای خاصی دفن می کردند و با توجه به ناآرامی ها و جنگهای زیاد و کوچ رو بودن مردم بسیاری از این اشیا در همان مکان دفن باقی می ماندند .چنین اشیای نیز عمق زیادی ندارند.برای یافتن این قبیل اشیا دفن شده بهترین مکانها می تواند نزیدیکی چشمه های و یا درختان تنومند و یا تک درختها یا سنگهای بزرگ باشد در کل از عوارض جغرافیایی برای علامت گذاری استفاده می کردند.
 3. دسته دیگری از اهداف ممکن است توسط حاکمان و دارندگان زر و زور در جای با توجه با اوضاع و شرایط خاصی دفن شده باشد که یافتن چنین اشیای قاعدتا با توجه به محاسبات دقیق و پنهانکاری صورت گرفته بسیار دشوار تر از سایر موارد است و تعداد اندکی از افراد از مکان دقیق چنین گنجینه های اطلاع دارند.نمونه آشکار این می توان به قبر چنگیزخان مغول اشاره نمود.
 4. دسته دیگری از گنجها را می توان در تپه های باستانی و تومولوس ها و قلعه ها یافت مانند تپه باستانی حسنلو در استان ارومیه.تپه ها و تومولوس ها از جمله مکانهای عالی و با ارزش برای جستجو هستند در این مکانها می توان انتظار یافتن اشیا بسیارنفیس و با ارزش را داشت.این مکانها چون در دید عموم هستند دارای مشکلات خاص هستند و اغلب بکر و دست نخورده باقی مانده اند.
 5. غارهای یکی دیگر از مکانهای امن برای مخفی کردن اشیا منقول هر فرد یا حکومتی بوده است در غارها باید از وسایل و دستگاههای خاص استفاده نمود.تونل یابها می توانند یکی از بهترین گزینه ها برای یافتن غارها باشند.غارها می توانند مکانهای مناسبی برای هر اختفای باشند.مانند غار کلماکره

تومولوسها گاوصندوق های دنیایی باستان هستن.

بهترین ردیاب دیجیتال

بهترین ردیاب دیجیتال

تومولوس ها

ردیابها

جی پی آر

فلزیاب های حرفه ای

فلزیاب های پی آی

اسکنر مناسب و ارزان

جدیدترین اسکنر

بهترین دستگاه تصویری

مناسب ترین جی پی آر

بهترین طلایاب

گنج یاب