تماس با ما

دستگاه فلزیاب | فلزیاب تصویری | طلایاب |فلزیاب تصویری اصل | فلزیاب بهتر

کوزه با نقش گاو نر متعلق به عصر آهن و زیویه است

خانه » اطلاعات عمومی در مورد فلزیاب ها و چرایی انتشار آن » کوزه با نقش گاو نر متعلق به عصر آهن و زیویه است

کوزه با نقش گاو نر یکی از آثار بدست آمده از زیویه کردستان از عصر آهن است .این کوزه بزرگ لعابی با رنگ های سبز، آبی، قهوه ای، زرد، سفید و مشکی بیانگر تکنیک های پیشرفته لعاب کاری به صورت گسترده ای در هزاره اول قبل از میلاد مسیح است که مورد استفاده قرار گرفته اند. قسمت بالای این کوزه با تاجی از گل برگ ها مزیین شده است و در قسمت بدنه آن نیز گاوی که در کنار درختان زانو زده به چشم می خورد. این ظرف سفالین یکی از سه کوزه در مجموعه موزه متروپولیتن است که در بخش زیویه، استان کردستان کشف شده. ارتفاع این کوزه ۴۳.۵ سانتی متر است و امروزه در گالری ۴۰۰ موزه متروپولیتن نیویورک در معرض دید عموم قرار دارد.

کوزه با نقش گاو نر

کوزه با نقش گاو نر :

  • کوزه با نقش گاو نر نماد پیشرفت هنر سفال و لعاب کاری است.
  • محل کشف زیویه کردستان.
  • محل نگهداری موزه متروپولیتن.

لعاب کاری ظروف سفالی دارای قدمتی کهن در آسیای میانه و کشور ایران دارد. لعاب ترکیبی از چند ماده آلی و معدنی است  که دارای ظاهری شیشه مانند است که پس از پایان کار تولید و تزیین سفال ها بر روی آن ها کشیده می شد. از قدیما جدا از ظاهر زیبا و براقی که لعاب به ظروف سفالین می داد استفاده از لعاب از آن جهت بود که از نقشها و رنگ ها و طراحی ها محافظت نماید و باعث ماندگاری آنها شود.

نخستین اجسام یافت شده که دارای سطحی لعابی بودند مهره ها و حرز های کوچکی بودند که به دوره ی عبید و اواسط هزاره ششم پیش از میلاد تعلق داشتند. در حالی که نمونه های نفیسی از مجموعه ای از مهره های لعابی در هزاره سوم قبل از میلاد کشف شده اند. جالب آن که نخستین بار در ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بود که شیشه در مقیاس وسیع تولید شد و احتمالا به دولت میتانی در شمال سرزمین میان رودان تعلق داشت.

کوزه با نقش گاو نر

دوره تاریخی : عصر سوم آهن یعنی ۲۸۰۰ سال پیش.

زمان ساخت ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال قبل از میلاد.

ساخته شده از سرامیک لعابی.

ارتفاع ۴۳ سانت

محل نگهداری : موزه متروپولیتن

محل کشف : زیویه کردستان

بهترین جی پی آر

بهترین اسکنر سه بعدی

بهترین ردیاب

قوی ترین جی پی آر

 

 

گنج یاب